توسط محسن رحیم زاده

پادژ در زبان روسی

احتمالا عبارت پادژ در زبان روسی به گوشتان خورده است. در این مطلب توضیح مختصری راجع به پادژ در زبان روسی ارائه خواهیم داد تا مفهوم آن را متوجه شوید.

البته در متون فارسی ممکن است با کلمه پادیاژ هم روبرو شوید. از نظر لغوی، کلمه پادِژ که در زبان روسی به صورت падеж نوشته می شود، به معنای حالت یا نمود است، یعنی یک کلمه (اسم، صفت، ضمیرملکی و…) با توجه به نقشی که در جمله دارد می تواند به حالت یا نمودی دیگر در جمله بکار رود. منظور از نقشی که کلمه در جمله دارد، نقش فاعل، مفعول، مضاف الیه، متمم و ازین جور نقش هاست. پس برای جمله سازی در زبان روسی، نیاز به یادگیری پادژهای روسی داریم.

 

مثلا می گوییم: “من آنتون را دیدم.” ضمیرِ من در این جمله فاعل است و اسمِ آنتون مفعول است. در  زبان روسی این دو کلمه با توجه به نقشی که در جمله دارند، ممکن است دچار تغییری شوند که اصطلاحا میگوییم آن کلمه وارد پادژ شده است.

برای مثال این جمله در زبان روسی به این صورت خواهد بود: Я видел Антона

همانطور که دیدید کلمه آنتون (Антон) به این دلیل که در این جمله نقش مفعول داشت، دچار تغییری در آخر آن شد و بصورت Антона نوشته شد. اصطلاحا کلمه آنتون وارد پادژ 4 یا در زبان روسی винительный падеж شد، اما ضمیر من هیچ تغییری نکرد چون فاعل جمله بود و در زبان روسی فاعل در پادژ 1 قرار می گیرد و هیچ تغییری نمی کند.

پس متوجه شدیم که این تغییر برای اسم ها بصورت تغییر آخرین حرف آن اسم با توجه به جنسیت (مذکر، مونث، خنثی) آن است، که در کتاب سلام روسیه: آموزش روسی به زبان خودمانی به طور مفصل به این تغییرات پرداخته شده است.

 

همچنین وقتی که یک حرف اضافه در جمله داشته باشیم، مانند: از، در، برای، با و حروفی از قبیل اینها، اسمِ بعد از آن حرف اضافه وارد یکی از پادژها می شود.

برای مثال جمله : “من در پارک هستم.” در زبان روسی به این صورت خواهد بود: Я в парке

در این جمله، بخاطر استفاده از حرف اضافه в به معنای “در” (داخل) کلمه بعد از آن وارد پادژ 6 شد و در انتهای کلمه парк (پارک) حرف е اضافه شد.

 

در زبان روسی، تمامی نقش هایی که یک اسم در جمله می تواند داشته باشد و حروف اضافه ای که در زبان روسی وجود دارد را به 6 دسته تقسیم بندی می کنند و در واقع 6 پادژ در زبان روسی وجود دارد که یادگیری پادژها در زبان روسی برای افرادی که تمایل به یادگیری زبان روسی، ترجمه متون روسی و مکالمه به زبان روسی دارند ضروری است.

برای ساده شدن آموزش پادژها در کتاب سلام روسیه، تمامی پادژها بصورت جدول درآمده اند و مثال های متعددی برای هر پادژ و کاربردهای مختلفی که پادژها برای مکالمه به زبان روسی دارند زده شده است تا یادگیری آنها را برای زبان آموزان راحت کند.

ضمنا فراموش نکنید که برای قبولی در آزمون پادفک و ورود به دانشگاه های روسیه و دریافت مدرک a2 یا تورفل،یادگیری پادژهای روسی ضروری هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_66815f530aeb7 .wgl_button_link { color: rgba(172,172,174,1); }#iguru_button_66815f530aeb7 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_66815f530aeb7 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: transparent; }#iguru_button_66815f530aeb7 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_66815f53186db a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_66815f53186db a:hover{ background: transparent; border-color: #002566; }#iguru_soc_icon_wrap_66815f53186db a{ color: #fffcfc; }#iguru_soc_icon_wrap_66815f53186db a:hover{ color: #acacae; }
enemad-logo